Football/Soccer Session (Moderate): 15.10.22 UKS SMS (Start Time: 2015-10-22 12:00:00)

Profile Summary

Billy Abbott
Name: Billy Abbott
City: Huddersfield
Country: United Kingdom
Rank: Elite – 5 points
Membership: Adult Member
Sport: Football/Soccer
Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe do pilnowanego Napastnika.

See the guidance at the top of this page to understand why you are not seeing interactive Football/Soccer images.

Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe do pilnowanego Napastnika.
Save Image: Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe do pilnowanego Napastnika.

Podania prostopadłe do pilnowanego Napastnika. (45 mins)

1. Warm up with Tola. Rozgrzewka Tola (20')

2. Sprints with different starting positions. Start z różnych pozycji (10')

2x5

3. Podania prostopadłe do pilnowanego Napastnika (15')

Gramy na boisku 7v7 o wymiarach 50-65x30-45m. Zespoły składają się z dwóch Pomocników, którzy grają między liniami spalonego usytuowanych na 13m, jednego Napastnika, który jest zawsze ustawiony w okolicach pola karnego (11m) i Obrońcę, który próbuje odcinać podania od Napastnik. Stoi On w strefie pomiędzy linią spalonego i linią pola karnego lub tylko na linii pola karnego. Dwójka Środkowych Pomocników próbują podać do Napastnika na wolne pole w momencie, kiedy Napastnik wykona odpowiedni ruch bez piłki. Po przyjęciu piłki Napastnik próbuje strzelić bramkę. Żaden z Zawodników nie opuszcza swojej strefy. Po 5’ następuje zmiana ról.

Inne warianty:

- Po podaniu piłki do Napastnika w końcowej strefie Zawodnicy obu Drużyn mogą wejść do tego pola. Każdy Zawodnik z Drużyny atakującej może strzelić bramkę.

Efektywne pytania:

Jakie warunki powinno się spełnić przy podaniu prostopadłego do Napastnika? Przed podaniem Zawodnik w posiadaniu piłki powinien przeanalizować sytuację na boisku, żeby rozpoznać, gdzie możliwe jest efektywne podanie. Wtedy powinno dojść do komunikacje wzrokowej, żeby dać do zrozumienia, że jest gotowy na otrzymanie podania. Przyjmujący może też dać do zrozumienia ruchem ręką lub głową, gdzie chce otrzymać podanie.

Pomocnik ma trzy opcję. Której powinien wybrać? Pierwsza opcja to podanie prostopadłe do niepilnowanego Napastnika. Jeśli nie ma takiej możliwości szuka podania do lepiej ustawionego Zawodnika w środkowej strefie. Ostatnią opcją jest prowadzenie piłki w bezpieczny obszar boiska lub tak ochronić piłkę, żeby nie wejść w pole działania Obrońcy.

Jak powinien ustawić się Napastnik, żeby otrzymać długie podanie ze środkowej części boiska? Powinien stać bokiem do Zawodnika z piłką, żeby widzieć jednocześnie podającego i bramkę. Ponadto takie ustawienie ciała umożliwia szybszy start do piłki zagranej w kierunku bramki na wolne pole, bez utraty czasu, która powoduje ułożenie ciała przodem do podającego i tyłem do bramki.

Kiedy jest idealny moment na podanie prostopadłe? Najlepiej bezpośrednio zaraz po przechwycie piłki. Drużyna, która straciła piłkę przez chwilę jest ustawiona do gry ofensywnej (duże odległości pomiędzy Zawodnikami).

Jakie zadania mają Pomocnicy, którzy grają w obronie? Powinni w miarę możliwości zmniejszyć czas i pole gry Zawodnikom w posiadaniu piłki. Utrudni to skutecznego rozegrania akcji.

Który z dwójki Pomocników powinien wesprzeć Napastnika po podaniu prostopadłym? Zazwyczaj zależy to od odległości między Napastnika i Pomocnika, ale również od miejsca, w którym otrzymał piłkę Napastnik. Jeśli otrzyma np. z prawej strony piłkę, Pomocnik z lewej strony wspiera atak.

W jaki sposób wpływa na kierunek podania piłki, sposób krycia? Jeśli Obrońca kryje od tyłu, wtedy Napastnik chce zazwyczaj otrzymać piłkę do nogi. Jeśli stoi z boku, najlepiej podać piłkę na wolne pole jak najdalej od Obrońcy. Napastnik może wtedy przyjąć piłkę tak, żeby ochronić piłkę przez Obrońcą.

5. Tj. 3 (10')

6. Gra. Game (15')


Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe na trzy Zespoły.

See the guidance at the top of this page to understand why you are not seeing interactive Football/Soccer images.

Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe na trzy Zespoły.
Save Image: Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): Podania prostopadłe na trzy Zespoły.

Podania prostopadłe na trzy Zespoły. (15 mins)

4. Podania prostopadłe na trzy Zespoły (10')

Trzy Zespoły po trzech Zawodników grają na boisku o wymiarach 26x35m. Środkowa strefa ma 10m długości a pozostałe dwa pole 8m. W końcowych polach mamy sytuację 3v1. Po określonej ilości podań Drużyna musi zagrać piłkę do drugiej strefy. Zadaniem Obrońców, którzy stoją w każdej strefie jest odbiór lub przechwycenie piłki.

Żaden z Zawodników nie możesz opuścić swoją strefę. Po pięciu akcjach zmieniamy Obrońców. Wygrywa Zespół, który najczęściej przekazał piłkę ze swojej strefy do drugiej.

Inne warianty:

- Zawodnik, który zaczyna w środkowej strefie może grać w dowolnym miejscu na boisku.

- Podania górne pomiędzy strefami, które rozwijają umiejętności przyjęcia górnych podań.

- W przypadku, kiedy mamy 12 Zawodników, w końcowych strefach gramy 4v1 a w środkowej strefie jest dwóch Obrońców.

Efektywne pytania:

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zagrać udaną piłkę prostopadłą? Przed wykonaniem podania Zawodnik w posiadaniu piłki musi wychwycić, kiedy i w którą część boiska można posłać podanie. Powinno wtedy dojść do kontaktu wzrokowego z Partnerem. Na końcu Zawodnik, który chce otrzymać piłkę powinien wskazać miejsce, gdzie chciałby piłkę przyjąć.

Zawodnik w posiadaniu piłki ma trzy opcje. Co powinien zrobić? Pierwsza opcja powinna być prostopadłe podanie w kierunku niepilnowanego Zawodnika. Druga opcja to podanie do niepilnowanego Zawodnika w swojej strefie. Trzecia to przeprowadzenie piłki w bezpieczną część boiska poza polem działań Obrońcy w celu uzyskania czasu do znajdowania lepszych opcji do podania piłki.

Jak powinien ustawić się Zawodnik, który chce otrzymać dłuższe podanie? Powinien ustawić się bokiem, żeby widział jednocześnie Zawodnika podającego piłkę i Obrońcę (plus bramkę Przeciwnika). Taka pozycja pomaga również w szybszej kontynuacji ofensywnej akcji bez niepotrzebnej straty czasu na zmianę kierunku z piłką.

Cele ćwiczenia:

- Nauka obserwacji sytuacji na boisku i to, co się dzieje w głębi wykorzystując widzenia peryferycznego przed podaniem piłki.

- Jako podający piłkę nauka komunikacji wizualnej z Partnerem; podanie piłki, kiedy Partner jest gotowy.

- Być w stanie ukryć cel podania.

- Jako Obrońca nie pozwolić Napastnikom na przygotowanie sobie akcji.

- Nauka czytania gry.


Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): 7v7+3.

See the guidance at the top of this page to understand why you are not seeing interactive Football/Soccer images.

Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): 7v7+3.
Save Image: Football/Soccer Session Plan Drill (Colour): 7v7+3.

7v7+3. (15 mins)


Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Movement
Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Custom Movement
Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Pass
Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Custom Pass
Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Dribble
Arrow Large Line Straight 2px Arrow Medium Right
Pitch Line 1

To link this page so that even non-Members can see it, copy paste this URL

Animation Controls (PCs, Macs, Laptops):

Play animation
Play step-by-step
Repeat (toggle)
Full Screen
Pause
Stop

Back/Forward: Drag timeline button